Artykuł
O co zapytać fotografa ślubnego (i nie tylko)?
Najczęściej zadawane pytania
Wszystkie pytania podzieliłam na pięć sekcji tematycznych. Pierwsze trzy dotyczą wszystkich typów sesji.
- O mnie — moj styl pracy, rejon działania, języki, edycja zdjęć itp.
- Oferta — typy sesji, ceny, gotowość do podróży, liczba zdjęć itp.
- Realizacja — pomysły, lokacje, stylizacje, uprawnienia, bezpieczeństwo itp.
- Sesje ślubne — dodatki, sytuacje losowe, koszty logistyczne, umowa itp.
- Sesje ciążowe i rodzinne — rodzaje sesji, zdjęcia z dziećmi, pierwszy rok itp.
O mnie
1. W jakich miejscowościach/rejonach wykonujesz sesje zdjęciowe?
Dojeżdżam na sesje w Poznaniu i okolicach bez mrugnięcia okiem, ale często podróżuję po Wielkopolsce, Dolnym Śląsku i województwach: łódzkim, lubuskim i kujawsko-pomorskim. Zdarza mi się też odwiedzać okolice Warszawy, Opola, czy wyjechać na Pomorze. Chętnie spakuję aparat nawet i w Bieszczady z zastrzeżeniem, że w grę wchodzą dodatkowe koszty związane z transportem i noclegiem. Aha, jak już mowa o podróżach, to wylot poza granicę Polski też wchodzi w grę. W razie czego potrzebuję tylko bagaż podręczny 🙂
2. Czym w dwóch zdaniach jest fotografia inkluzywna?
To sposób na ciekawsze i bardziej osobiste sesje zdjęciowe, w których kładzie się nacisk na osobowość i budowę narracji w przeciwieństwie do prób osiągnięcia odgórnie narzuconego kanonu piękna. To też filozofia organizacji sesji, która pozwala na większą swobodę wyrazu, czyli bycie sobą. Napisałam więcej na ten temat w artykule o 10 regułach inkluzywnej fotografii, zerknij w wolnej chwili!
3. Jakimi językami możesz się posługiwać w trakcie sesji zdjęciowej?
Mówię swobodnie po polsku, angielsku, rosyjsku i po chińsku (dialekt mandaryński). Uwielbiam fotografować międzynarodowe towarzystwo. Daj znać, na pewno się dogadamy niezależnie od języka!
4. Czy realizujesz sesje w konkretnym stylu np. boho/glamour/synthwave?
Jasne! W moim portfolio możesz znaleźć sesje zdjęciowe o różnej stylistyce, szczególnie te z etykietą „sesji artystycznych”. Moim zdaniem fotograf, który dysponuje odpowiednim warsztatem nie będzie miał problemu w aranżacji sesji w danym stylu. Tutaj liczy się bowiem kreatywność i umiejętność adaptacji, a nie bezrefleksyjne tworzenie klonów sesji w tym samym klimacie.
Jeżeli masz już gotowy pomysł, to odezwij się. Świetnie jak możesz mi przesłać swoje inspiracje. Możemy też wspólnie stworzyć tzw. moodboard w Pintereście albo jeżeli nie jesteś pewna, czy to właściwa droga, możemy nawet wykonać parę próbnych zdjęć zanim zaangażujemy się na dobre. Co Ty na to?
5. Czy możemy się umówić na sesję w weekend lub w święto?
Jasne! Oczywiście realizuję sesje w weekend i wybrane święta, ale musisz wziąć pod uwagę, że to chwytliwe terminy i mogą być zajęte dużo wcześniej niż te w ciągu dni roboczych. Odezwij się, nawet jak nie jesteś do końca zdecydowany/a, możemy wstępnie zarezerwować termin i dograć szczegóły później. Dzięki temu będziesz miał/a pierwszeństwo w razie innych zgłoszeń, które mogą się pojawić w międzyczasie.
6. Czy możesz mi pomóc wypaść lepiej na zdjęciach? Co z pozowaniem?
Tak, zdecydowanie mogę Ci pomóc wypaść w najlepszy możliwy sposób na zdjęciach, ale osobiście jestem przeciwna pozowaniu sensu stricte jak w fotografii reklamowej. Z resztą, czy naprawdę chciał/abyś przez parę godzin znosić instrukcje typu „lewy łokieć wyżej”? Zostawmy to modelom, którym płacą za tę przyjemność. Jak zatem mogę Ci pomóc?Wymyślamy sceny do odegrania, wykorzystując przy tym zarówno Twoje własne historie jak i otoczenie. Oczywiście jest to tylko pretekst by uzyskać naturalne pozy, ale działa rewelacyjnie. To jednak nie koniec. Gdy kadr wymaga korekty, dam Ci znać, że lepszy efekt uzyskamy w innym miejscu albo takim, a takim ustawieniem będziemy w stanie zniwelować niekorzystne oświetlenie. Podstawą jest jednak atmosfera, która pozwoli Ci poczuć się na tyle swobodnie, że zapomnisz, że spotkaliśmy się by porobić zdjęcia. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o moim stylu pracy, to koniecznie przeczytaj mój artykuł o tym czym jest dobra fotografia.
7. Jak edytujesz swoje zdjęcia? W jakim stylu? Zlecasz to komuś innemu?
Nie zlecam postprodukcji i zawsze edytuję moje zdjęcia własnoręcznie. Z trudem mogę sobie wyobrazić jak mogłabym oddać komuś innemu moje surowe pliki do obróbki, ponieważ dla mnie zawód fotografa nierozerwalnie związany jest z edycją. Już w momencie naciśnięcia spustu migawki myślę o tym jak finalnie chcę by to zdjęcie wyglądało.
W zwykłym aparacie np. telefonu obróbka dokonuje się automatycznie, niezauważalnie dla nas. Z reguły dostajemy ostre zdjęcie o wysokim kontraście i nasyconych kolorach. Bo do takich jesteśmy przyzwyczajeni i takie zwykle chcemy uzyskać.
W fotografii profesjonalnej post-produkcja odbywa się manualnie i jest naturalną konsekwencją realizacji pewnej wizji artystycznej. Pozwala ona nie tylko na korektę kadru, czy usunięcie drobnych defektów, ale też na daleko idące zmiany w oświetleniu sceny i kolorystyce. I ja korzystam z tych wszystkich możliwości na co dzień dla uzyskania konkretnej atmosfery.
Jaki mam styl obróbki? Najkrótsza odpowiedź to: dostosowany do przedsięwzięcia. Zupełnie inaczej podchodzę do zmysłowych zdjęć par, a inaczej do sesji ślubnej w stylu retro. Mam gotowy warsztat, aby sprostać każdemu wyzwaniu, a ograniczeniem jest wyłącznie nasza wyobraźnia.
8. Czy możesz się pochwalić publikacjami, czy wystawami swoich fotografii?
W 2022 roku zostałam wyróżniona w liście TOP 12 najpiękniejszych zdjęć w kategorii “reportaż ślubny” portalu Planujemy Wesele. Poza tym wystawiałam swoje fotografie w ramach Poznańskiego Kiermaszu Fotografii w Galerii Centrala w Poznaniu, a wirtualnie możesz je zobaczyć (jak i zakupić) w formie limitowanych wydruków dostępnych na mojej stronie internetowej.
Oferta
9. W jakich typach sesji zdjęciowych się specjalizujesz?
Specjalizuję się w sesjach obyczajowych, począwszy od sesji ślubnych i tych dedykowanych parom, przez rodzinne, ciążowe, reportaże z uroczystości takich jak chrzty i kończąc na stylizowanych sesjach artystycznych.
10. Czy podróżujesz? Z jakimi kosztami się to wiąże?
Ktoś powiedział „podróże”? Już spakowałam walizkę. To gdzie lecimy?
Sesje w kilkunastokilometrowym obszarze wokół Poznania nie wiążą się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Dalsze podróże, owszem mogą wymagać pokrycia kosztów transportu i w niektórych przypadkach noclegu, ale wszystko zależy od dystansu, pory i typu sesji. Jest tylko jeden sposób, by to ustalić i zaczyna się od zastukania w moje okienko: telefonicznie, e-mailowo lub za pomocą formularza kontaktowego.
11. Ile kosztuje sesja zdjęciowa i co jest wliczone w cenę?
Sesja zdjęciowa to usługa, którą trudno ustandaryzować i niestety bez dodatkowych informacji nie jestem w stanie podać konkretnej kwoty. O jaki typ sesji chodzi? Gdzie i kiedy ma się odbyć? Czy masz na nią konkretny pomysł, czy chcesz dopiero stworzyć koncepcję? W studio, czy w plenerze? I tak dalej…
Wiem, to frustrujące, ale bez tego mogę podać jedynie orientacyjny koszt. Na przykład pakiety sesji ślubnych zaczynają się od 1 999 zł, a krótsze sesje obyczajowe od 499 zł. Te ostatnie też się różnią cenowo między sobą, więc zachęcam przejrzenia mojej oferty i do kontaktu w celu uzyskania konkretnej wyceny.
12. Ile otrzymam fotografii?
Tyle, ile potrzebujesz 🙂
Jeżeli chodzi o sesje ślubne, to poruszamy się z reguły w zakresie od 150 do 500 sztuk i jest to uzależnione od długości celebracji i wybranego pakietu, który i tak zawsze możesz zmodyfikować i dorzucić więcej zdjęć jeżeli zajdzie taka potrzeba.
W ramach krótszych sesji obyczajowych np. historii miłosnych, czy zdjęć rodzinnych oferuję z reguły 30–150 zdjęć i znów jest to zależne od czasu trwania, pakietu i Twoich indywidualnych preferencji.
Zarówno w życiu prywatnym jak i jako fotografka kieruję się maksymą, że nie liczy się ilość, tylko jakość, dlatego daleka jestem od licytowania się z innymi fotografami na liczbę oddanych zdjęć. Co z tego, że otrzymasz 1 500 sztuk fotografii z wesela, jeżeli tylko 50 z nich nie będzie straszyło włożone do albumu, a pozostałe różnią się między sobą tym, że wujek w tle przeniósł telefon z ręki prawej do ręki lewej?
Wychodzę z założenia, że dobre, ale podobne do siebie zdjęcia powinny lądować w koszu, bo tak naprawdę potrzebujemy tylko te najlepsze by przyciągnąć wspomnienia lub wydrukować je w formie albumu. W przeciwnym razie nigdy nie wrócisz do sesji liczących setki zdjęć, bo na myśl, żeby je wertować będziesz miał/a dziesiątki wymówek by tego nie robić. Szanuję Twój czas i o ile nie masz nic przeciwko, to sama dokonuję żmudnej selekcji „the best of”. Właśnie po to, żebyś Ty nie musiał/a.
13. W jakiej formie udostępniasz zdjęcia?
W formie elektronicznej w internetowej galerii. Masz sentyment do tradycyjnych drukowanych odbitek? Świetnie, tym też się zajmuję, podobnie jak projektowaniem albumów i wydruków w dużym formacie.
14. Jak krok po kroku będzie wyglądała nasza współpraca?
W przypadku krótkich sesji obyczajowych np. historii miłosnej, czy sesji rodzinnej schemat jest podobny jak opisany poniżej, ale trwa znacznie krócej. Czasami wystarczy mi jedna konkretna wiadomość od Ciebie albo jeden telefon, a resztę możemy załatwić już na miejscu, przed samą sesją.
W przypadku sesji ślubnych mamy więcej ustaleń, więc naturalnie ten proces jest nieco dłuższy i wygląda następująco:
Pierwszy krok należy do Ciebie — napisz do mnie lub zadzwoń, a porozmawiamy o podstawowych kwestiach typu jaka sesja Cię interesuje, kiedy byłoby najlepiej ją wykonać i gdzie.
W kolejnym kroku prześlę Ci ofertę, zwykle w ciągu 24 godzin, najpóźniej 48, jeżeli to weekend lub kontaktujesz się w szczycie sezonu.
Potem przychodzi czas na ustalenie szczegółów, zadanie pytań, rozwianie wszelkich wątpliwości. Z reguły odbywamy rozmowę online, ale równie dobrze możemy się spotkać osobiście przy filiżance cappuccino. Poza koncepcją i realizacją sesji poruszamy tematy logistyki i spisujemy wszystkie ustalenia w formie umowy. Na tym etapie pobieram też zadatek, co równocześnie gwarantuje rezerwację danego terminu.
Tuż przed sesją upewniam się, że nic się nie zmieniło, wszystko jest gotowe, sprzęt działa jak należy, baterie są naładowane, mam zapas kart itp. Wreszcie nadchodzi wielki dzień realizacji. Ja wracam do domu, robię kopię zapasową wszystkich zdjęć i rozpoczynam pracę nad ich obróbką.
Po paru dniach możesz liczyć na mały teaser z składający się dosłownie z paru fotografii, które mi wpadły w oko podczas pracy przy komputerze. Ostatecznie wysyłam Tobie odnośniki do galerii i jeżeli w grę wchodzą materiały drukowane, to te wysyłam kurierem na wybrany adres. Voila!
15. Czy oferujesz sesje zdjęciowe w plenerze lub w studio?
Tak i tak. Większość sesji wykonuję w plenerze, ale studio bynajmniej nie jest mi obce. To bardziej kwestia osobistych preferencji, bo studio jednak ogranicza nas przestrzenią i co za tym idzie wymaga to od nas więcej wysiłku i pomysłowości by w skrajnie sztucznym środowisku stworzyć coś zgoła naturalnego. Oczywiście z chęcią podzielę się zarówno pomysłami na lokalizacje do ciekawych plenerów jak i sprawdzonymi studiami.
16. Czy wykonujesz sesje fotograficzne z udziałem zwierząt?
Czy już wspominałam, że moim dziecięcym marzeniem było posiadanie zoo? To już chyba znasz odpowiedź na pytanie, czy mam coś przeciwko sesji ze zwierzętami — wręcz przeciwnie! Co prawda sama mam tylko dwie papugi, ale doskonale dogaduję się z psiarzami, kociarzami i ich pupilami. I konie, uwielbiam konie, więc jak marzysz o sesji konnej, to pisz proszę natychmiast 🙂
17. Czy oferujesz albumy i wydruki?
Tak, projektuję i zamawiam albumy do realizowanych sesji. Podobnie z odbitkami. Odezwij się, prześlę Ci szczegółową ofertę.
18. Czy pracujesz z drugim fotografem?
Owszem, mam partnera do pracy w duecie i zachęcam do takiej współpracy, jeżeli mówimy o naprawdę dużym wydarzeniu np. ślubie na 200–300 osób.
19. Czy możesz mi polecić filmowca, wizażystkę, fryzjera itp.?
Oczywiście, znam doskonałego filmowca oraz inne osoby, które pomogą mi zorganizować praktycznie dowolną sesję zdjęciową. Powiedz mi jakie są Twoje oczekiwania, a ja doradzę Ci czy potrzebujemy pomocy dodatkowej pary rąk, do kogo możemy się odezwać, na jakich warunkach itd.
20. Czy mogę samodzielnie wybrać zdjęcia?
Tak, ale zastrzegam sobie możliwość pobierania dodatkowej opłaty za samodzielny wybór fotografii, ponieważ wiąże się to z dodatkowym nakładem pracy. Wszystko jednak zależy od typu sesji, dlatego zachęcam do kontaktu, żeby ustalić takie szczegóły.
21. Czy oferujesz usługę retuszu i edycji zdjęć?
Oferuję usługę edycji własnych zdjęć, bo to integralna część pracy każdego profesjonalnego fotografa (patrz wyżej „Jak edytujesz swoje zdjęcia?”). Nie pobieram za to żadnych dodatkowych opłat.
Co do retuszu, sprawa jest bardziej skomplikowana. Potrzebujesz retuszu jedynie wtedy kiedy chcesz dokonać poważnych ingerencji lub zniekształceń na obiektach w kadrze. Na przykład możesz chcieć usunąć postać ze zdjęcia, zmienić ułożenie czyjejś dłoni albo wygładzić rysy twarzy.
Mogę wykonać stosunkowo prosty retusz na życzenie (usuwanie obiektów, wygładzenie skóry itp.) i za dodatkową opłatą, ale jeżeli zależy Ci na efekcie znanym z kolorowych pism modowych, to wymaga to pracy specjalisty, którego mogę dla Ciebie zaangażować.
22. Czy oferujesz zniżki dla osób, które zdecydują się na więcej niż jedną sesję?
Tak oferuję rabat i niekoniecznie musisz decydować się na kolejną sesję od razu. Zapytaj o tę lub inne zniżki, które oferuję wybranym klientom.
Realizacja
23. Czy jesteś otwarta na niecodzienne pomysły i sugestie?
Jeszcze jak! O czym innym jak o niecodziennych pomysłach piszę na mojej stronie? Są tacy ludzie, którzy przychodzą do swojej pracy odbębnić wymagane godziny i są też tacy, do których sama się zaliczam, którzy chcą stworzyć coś nowego i podnieść poprzeczkę tego, co możliwe jeszcze wyżej. Jeżeli czujesz, że możemy to zrobić wspólnie, to jeszcze lepiej!
24. Czy podpowiesz mi gdzie możemy zrobić fajną sesję zdjęciową?
Oczywiście. W Polsce mamy cztery pory roku, więc na nudę nie możemy narzekać. Mam swoje ulubione lokacje stałe, które możemy wykorzystać niezależnie od sezonu i do pewnej granicy niezależnie od aury, ale i takie, które są typowo sezonowe np. pola maków. Łatwiej będzie mi dopasować lokację znając typ sesji, klimat o jaki Tobie chodzi oraz orientacyjny termin. Daj znać, na pewno coś wymyślimy!
25. Czy możesz mi pomóc dopasować stylizację i garderobę do wybranej sesji?
Oczywiście, mam opinię na temat pasującej garderoby i stylizacji, którą możemy wykorzystać. Chętnie dzielę się moimi wskazówkami i sugestiami i mam na to dowód w postaci artykułu, który popełniłam na ten temat, natomiast jeżeli potrzebujesz bardziej namacalnej pomocy, czyli kogoś, kto fizycznie zajrzy do Twojej garderoby i zorganizuje Ci gotowy strój, to mogę Ci polecić odpowiednią osobę.
26. Czy oferujesz możliwość wykonania zdjęć w kilku miejscach lub na kilku lokacjach?
Jeżeli Ty wytrzymasz parę lokacji, to ja też dam radę. Wspominałaś/łeś coś wyżej o „niecodziennych pomysłach na sesję”? Możesz na mnie liczyć, ale musimy przy tym być realistami — dwie/trzy lokacje dziennie to maksimum o ile nie są położone tuż obok siebie.
27. Czy posiadasz licencję do fotografowania w kościele?
Tak, posiadam licencję i znam zasady fotografii w obiektach sakralnych. Miej jednak na uwadze, że w ostateczności to proboszcz danej parafii ustala zasady i w skrajnych przypadkach może „blokować” dostęp do danego kościoła osobom z zewnątrz pod byle pretekstem. Osobiście się z tym nie spotkałam, ale radzę by na wszelki wypadek upewnić się bezpośrednio u danego księdza, czy ma jakieś specjalne wytyczne poza w/w licencją i ukończonym kursem.
28. Jak zabezpieczasz zdjęcia przed utratą zdjęć lub usterką sprzętu?
Po pierwsze zawsze mam ze sobą drugi aparat tej samej klasy, więc w razie usterki jednego, w zasadzie wystarczy, że wyjmę z torby kolejny i mogę kontynuować sesję bez żadnego uszczerbku.
Po drugie mam szereg różnych obiektywów, w tym te uniwersalne o zmiennej ogniskowej. Dlatego te też stosunkowo łatwo zastąpić w razie jakiegoś problemu.
Po trzecie na bieżąco serwisuję i kalibruję swój sprzęt, wykorzystując do tego oficjalny serwis Canona. Może dlatego jeszcze nigdy nie spotkała mnie żadna przykra niespodzianka, kiedy jakikolwiek z moich obiektywów lub aparatów odmówił mi posłuszeństwa.
Po czwarte zawsze mam ze sobą zapas baterii, kart pamięci i ładowarek.
Po piąte jestem przygotowana na różne warunki atmosferyczne, w tym deszcz, a w zimę mróz i śnieg.
Po szóste w trakcie długich imprez takich jak wesela staram się znaleźć czas na zrobienie kopii zapasowych już wykonanych zdjęć. Jeżeli jest to niemożliwe, bo wydarzenie wymaga mojej ciągłej uwagi, to wykonuję kopie zaraz po powrocie do domu/hotelu.
Po siódme wspomniane kopie w cyklu dwutygodniowym są duplikowane raz jeszcze i w zaszyfrowanej postaci są wysyłane do chmury (cloud storage).
W skrócie: robię co w mojej mocy by zabezpieczyć się przed utratą i traktuję sprawę bezpieczeństwa priorytetowo. Służą temu też odpowiednie zapisy w umowie, więc nie musicie mi wierzyć na słowo.
29. Jak prezentujesz się w trakcie sesji? Jak jesteś ubrana?
Staram się ubierać jak kameleon. Uprzedzając pytania, to wcale nie znaczy, że mam zielone wdzianko z łuskami i wyłupiaste oczy 😉 Moim wyglądem próbuję wtopić się w tło, bo mam wtedy lepsze szanse być niewidoczna dla otoczenia i łapać ciekawsze kadry niż te pozowane, bo „Uśmiechnij się Zdzisiek, tam jest fotograf”. Oczywiście to ma większe znaczenie w przypadku reportażu, w tym ślubnego i sesji dokumentujących inne wydarzenia takie jak chrzty. Wtedy najczęściej zobaczycie mnie ubraną w skromną, ale elegancką sukienkę lub czarny komplet z koszulą.
W przypadku sesji plenerowych wygląda to podobnie, ale o ile mogę sobie na to pozwolić, to stawiam na wygodę.
Jeżeli masz jakiekolwiek preferencje co do mojego ubioru, to nie wahaj się i powiedz mi wprost, bo porównanie z kameleonem zobowiązuje.
30. Czy zdjęcia, które otrzymam będą kolorowe, czy czarno-białe?
To Twoja sesja zdjęciowa i wybór kolorowe, czy czarno-białe należy do Ciebie. O ile nie zaznaczysz inaczej przed rozpoczęciem sesji, to otrzymasz zdecydowaną większość zdjęć w pełnym kolorze, przy czym mogą, ale nie muszą się pojawić też fotografie czarno-białe.
Dlaczego tak a nie inaczej? Sprawa jest prosta — jeżeli uznam, że kolor przeszkadza w odbiorze danej sceny, to go usuwam. Nie robię tego dla efekciarstwa ani dlatego by zdjęcia wyglądałby bardziej artystycznie. Po prostu moim zdaniem niektóre zdjęcia wyglądają lepiej w czerni i bieli.
Jeżeli jesteś kategorycznie przeciwny/a fotografiom w monochromie albo wręcz przeciwnie, uwielbiasz czarno-białe zdjęcia, to daj mi o tym znać i będziemy się tego trzymali. Wtedy nawet jeżeli otrzymasz zdjęcia w innej kolorystyce, to będą to fotografie „ekstra”, czyli spoza ustalonej puli. Tak na zachętę, kiedy mam mocne wrażenie, że mogą Ci się jednak spodobać.
31. Co muszę zrobić, aby zarezerwować termin?
To proste — napisz lub zadzwoń do mnie, żeby upewnić się, że termin jest dostępny. Jeżeli tak, to wystarczy podpisać umowę i wpłacić zadatek, żeby cieszyć się potwierdzoną rezerwacją terminu.
W przypadku krótkich sesji obyczajowych, które nie wymagają zadatku to wszystkie ustalenia i formalności możemy załatwić za jednym zamachem przed samą sesją.
Sesje ślubne
32. Czy wykonujesz sesje narzeczeńskie?
Jasne, że wykonuję! Sesja narzeczeńska to nie tylko dodatkowe zdjęcia, na których możecie uciec od typowo ślubnych konwencji, ale i okazja do wzajemnego poznania i zgrania oczekiwań co do Waszej uroczystości. Poza tym uzyskane w ten sposób fotografie możecie wykorzystać jako element dekoracyjny na sali weselnej, w prezentacji dla Waszych rodziców albo w prezencie dla zaproszonych gości.
33. Czy wykonujesz zdjęcia grupowe z rodziną i gośćmi?
Oczywiście! Jakim karygodnym grzechem byłoby pozbawienie Was zdjęć grupowych z Waszymi bliskimi. Tylko fotograf-sadysta mógłby wpaść na taki pomysł! Tak na poważnie, to jestem tam dla Was, a nie dla siebie, więc to od Was zależy jak wykorzystać najlepiej czas, który Wam poświęcam. Jeżeli nie macie specjalnych preferencji, to macie jak w banku, że będę polowała na najbardziej ekscytujące i emocjonalne momenty, a i nie omieszkam podszepnąć parę swoich pomysłów jak urozmaicić Wasze zdjęcia, w tym te grupowe.
34. Jakie mogą się pojawić dodatkowe koszty poza pozycjami ujętymi w cenniku?
Nie mogą, bo i jakim prawem? Jeżeli umawiamy się na konkretną kwotę, to pozostaje ona niezmienna.
Oczywiście nie mogę Wam zabronić dokupienia jakieś usługi np. dodatkowego albumu dla rodziców post-factum, ale to jedyna sytuacja w której ostateczna cena może się zmienić, w dodatku za obopólną zgodą i zapewne satysfakcją leżącą po obu stronach 🙂
35. Co jeżeli z powodu choroby lub innej sytuacji losowej nie będziesz mogła przyjechać na nasz ślub?
Po pierwsze niezwłocznie zwracam Wam zadatek, po drugie, równie niezwłocznie szukam zastępstwa wśród moich osobistych kontaktów. Jakkolwiek prawdopodobieństwo wystąpienia nagłej choroby lub innej poważnej sytuacji losowej jest znikome, to nie można tego wykluczyć. Umowa chroni Was przed tymi okolicznościami.
36. Czy musimy zapewnić Ci nocleg po wykonanym reportażu?
Potrzebuję noclegu jedynie w dwóch przypadkach: kiedy reportaż kończy się późno w nocy i/lub dystans do Poznania uniemożliwia mi bezpieczne dotarcie do domu tego samego dnia razem z Waszymi zdjęciami.
W takiej sytuacji mogę sama zapewnić sobie nocleg w okolicy Waszej sali weselnej i Wam pozostaje jedynie pokrycie dodatkowego kosztu z tym związanego. Drugą opcja zakłada, że to Wy zaoferujecie mi nocleg np. w tym samym lokalu, w którym kwaterują się goście weselni. By jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, musiałabym znać szczegóły — lokalizację wesela i oczekiwany czas zakończenia reportażu. Zapraszam do kontaktu, rozgryziemy ten temat raz-dwa.
37. Jakie zapisy zawiera umowa na wykonanie reportażu ślubnego?
Nie sposób przytoczyć tu wszystkich, ale dołożyłam wszelkich starań, by była to umowa partnerska. Od początku zależało mi na tym, żebyście podpisując ją czuli się tak samo komfortowo jak i ja. Innymi słowy została tak spisana, żeby chroniła zarówno Wasze, jak i moje interesy oraz stanowiła latarnię, która może nas wyprowadzić na prostą w razie ewentualnych nieporozumień.
Umowa reguluje zatem kwestie takie jak co wchodzi w skład wykonanej usługi, jaki jest jej koszt, gdzie odbywa się sesja, w jakim terminie, co w sytuacji pandemii (COVID-19 lub innej), kiedy i w jakiej formie następuje przekazanie rezultatu mojej pracy itd.
Sesje ciążowe i rodzinne
38. Jakie rodzaje sesji ciążowych wykonujesz?
Najczęściej jest to wariacja jednego z trzech podstawowych typów:
- Sesji life-stylowej, która odbywa się w zwykle w Twoim mieszkaniu lub domu. Wykorzystujemy wtedy znane Tobie przestrzenie, jest przytulnie i intymnie.
- Sesji plenerowej, która pozwala nam połączyć piękno przyrody z brzuszkiem zwiastującym nowe życie.
- Sesji w studio, które zapewnia nam więcej artystycznej swobody i możemy pokusić się o iście fantastyczną stylizację.
Każda z nich może być poprzedzona wizytą u sprawdzonej wizażystki i/lub fryzjera dla osiągnięcia jeszcze lepszego efektu.
39. Jak realizujesz sesje z dziećmi i niemowlętami, aby uzyskać najlepszy efekt?
Mam dwuletnią córkę, więc znam z autopsji potrzeby i ograniczenia małych urwisów. Wiem ile wysiłku wymagają wędrówki z niemowlakami, podobnie jak to, że musimy wziąć pod uwagę pory snu i karmienia Waszego dziecka.
U starszych dzieci wyzwania są inne — szybko się nudzą, nie mogą usiedzieć w jednym miejscu, zabiegają o uwagę rodziców, mogą tupać nogami i uparcie pokazywać język. No, sami wiecie, co ja będę Wam opowiadała 😉 Jak sobie z tym radzę?
Nie sposób tu wszystkiego opisać, ale głównie zabawą, wyzwaniami (nie mylić z wyzwiskami!), anielską cierpliwością i… akceptacją, bo dzieci są dziećmi i skazując je na pozowanie i uśmiechanie do obiektywu to my robimy coś nie tak próbując widłami zatrzymać falę tsunami. Lepiej wziąć deskę surfingową i spróbować na tej fali popłynąć. Może będzie inaczej niż pierwotnie zakładaliśmy, ale bardziej autentycznie i nie rzadko — ciekawiej.
40. Czy wykonujesz sesje ciążowe z udziałem partnera lub rodzeństwa?
Owszem, szczególnie jeżeli są to sesje wykonywane w Twoim domu lub mieszkaniu.
Sesje ciążowe z partnerem z jednej strony mogą być ciekawsze, bo możemy uchwycić Wasze interakcje, a i Wasze przyszłe dziecko będzie mogło obejrzeć Was oboje w retrospektywie. Z drugiej jednak strony fajna, intymna sesja ciążowa zrealizowana w pojedynkę, w studio może posłużyć jako prezent i niespodzianka dla przyszłego taty.
W końcu zdjęcia z całą rodziną mogą być świetną pamiątką tego okresu w Waszym życiu i widziałabym je w ramce na komodzie w sypialni albo powieszone na ścianach w salonie.
41. Czy oferujesz możliwość wykonania zdjęć w trakcie rozwoju ciąży?
Jedynie na specjalne życzenie, bo osobiście nie widzę takiej potrzeby. Myślę, że jedna, porządnie wykonana sesja (a innych nie oferuję 😉) w okolicach 6. miesiąca ciąży to optimum.
Co innego zdjęcia po urodzeniu dziecka! Wtedy sesje zalecam tak często jak tylko czas Tobie na to pozwoli, a to dlatego, że rozwój w pierwszym roku życia jest tak dynamiczny, że co parę miesięcy zdaje się mamy do czynienia z innym stworzeniem: od zaspanej, słodkiej kluski do rozgadanego sprintera. Jeżeli chcielibyście złapać cały ten proces, to mam w swojej ofercie pakiet trzech sesji o wymownej nazwie „Pierwszy Rok Malucha”. Być może jest to dokładnie to, czego szukasz, nawet jeżeli jeszcze o tym nie wiesz 🙃